Facebook

Kvalitní fotografie s amatérskou zrcadlovkou?

Úvodní strana BLOG Kvalitní fotografie s amatérskou zrcadlovkou?


12. března 2011

Kvalitní fotografie s amatérskou zrcadlovkou?

Koupit si amatérskou nebo profesionální zrcadlovku? Otázka, na kterou se sám sebe zeptá každý začínající fotograf, který se již definitivně rozloučil s používáním kompaktních digitálních fotoaparátů. Jistě, kompakty se dají lehce přenášet, jsou levné, jednoduché na používání a tak dále. K pořízení kvalitních fotografií jim ale pár věcí chybí a to především kvalitní senzor, plně manuální expoziční režim a možnost výměny objektivů.
Pořídit si tedy produkt z profesionální třídy DSLR ( = zkratka pro digitální zrcadlovky) nebo stačí amatérská třída? Člověk si může říct, že čím lepší tělo zrcadlovky bude mít, tím lepší budou jeho fotky. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že tomu tak v drtivé většině případů není a že na těle foťáku zas tolik nezáleží. Pokud nabízí manuální režim, je to pro většinu situací, s níž se může fotograf setkat, naprosto dostačující. Představa, že pro kvalitní fotky nutně potřebujete drahý přístroj, je zavádějící.


Mnohem důležitější než drahé profesionální tělo jsou schopnosti a zkušenosti fotografa, použitý objektiv a kvalitní příslušenství jako stativ, blesk a filtry. Je to především fotograf, kdo je zodpovědný za výslednou fotku, protože on určil fotoaparátu, jaká má být kompozice, jak nastavit expozici, vyvážení bílé atd. Udělat kvalitní fotku znamená umět s přístrojem pracovat a vědět jak v určitých situacích postupovat. To nezískáte nákupem toho nejdražšího, co se na trhu objevuje, ale jenom zkoušením, porovnáváním a velkou trpělivostí. Zezačátku totiž nejsou ničí fotografie úžasné a zajímavé, k tomu je třeba se dopracovat. Někomu to jde rychleji, někomu pomaleji, ale nadání pro fotografii se začne časem projevovat víc a víc.


Typickým příkladem hovořícím pro použití lepších objektivů může být tato situace. Vezměme v úvahu profesionální tělo s levným objektivem na jedné straně a amatérskou zrcadlovku s kvalitním a světelným objektivem na straně druhé. S drahým přístrojem můžeme fotit za špatných světelných podmínek díky možnosti zvyšovat citlivost ISO i přes 100.000, ale špatný objektiv nám zkazí kresbu, fotky budou rozostřené a těžko docílíme dobrého bokehu. Většina z nás je omezena finančními možnostmi a proto se ptám: Není v tomto případě lepší peníze ušetřené za drahé tělo investovat do objektivu s lepší světelností a kvalitou? Za sebe říkám, že ano. Mnohem raději než drahé tělo s levným a ne příliš kvalitním objektivem držím v ruce levnější přístroj s objektivem, na jehož obrazovou kvalitu se mohu vždy spolehnout a který mým fotografiím zajistí daleko lepší ostrost, kresbu a zkrátka výsledky, k nimž mi sebelepší tělo s horším sklem nepomůže.


Závěrem bych rád dodal, že vlastnit prvotřídní aparát je nádherná věc. Avšak ke skvělému tělu fotoaparátu je třeba mít skvělý objektiv. Na své Ferrari také nenazujete plechové disky a protektory. K čemu by pak byl výkon auta kolem 500 koní, když tím „utrhnete“ obutí? Kvalitními pneumatikami na horším autě ale nic nezkazíte, spíše naopak, a bez dobrého řidiče se také špatně jezdí. Stejně tomu je i s fotografem, zrcadlovkou, objektivy a příslušenstvím.

Přeji tímto všem začínajícím a amatérským fotografům hodně štěstí, trpělivosti a především: Dobré světlo!


Starší BLOGový článek: Spuštění BLOGu FotoLovy (19. února 2011)

<< zpět