Facebook

Kalifornie – Yosemite 1. den

Úvodní strana BLOG Kalifornie u Vás doma?! Kalifornie – Yosemite 1. den15. července 2011

Kalifornie – Yosemite 1. den

Výlet do amerického národního parku Yosemite byl můj sen poměrně dlouhou dobu. Měl jsem to v úmyslu od té doby, co jsem v Kalifornii. Taková příležitost se nemusí naskytnou vícekrát. Promluvil jsem si o tom s několika přáteli v Atascaderu. Rodina Clarkových vlastní moc pěkný karavan a Denise se rozhodla, že s námi pojede, protože by si tu cestu a Yosemity opět ráda zopakovala.

Vstup do parku

Všechno tedy krásně vyšlo a 30. července jsme vyrazili na cestu. Chvíli jsem dokonce řídil já, protože zbytek osazenstva byl značně unaven z pomáhání v útočišti pro bezdomovce z předešlé noci. Cesta do parku z Atascadera zabrala něco přes 4 hodiny svižnou cestou. Nakonec jsme dorazili do parku. U brány jsme za celý karavan a nás čtyři zaplatili „pouhých“ dvacet dolarů na celý týden vstupného, což mi přišlo jako celkem dobrá cena. Tam jsme také dostali noviny Národního parku Yosemite a mapu s průvodcem.

Mariposa Grove – domov sekvojí

Hned jsme zatočili směrem k Mariposa Grove po chvilce jsme dorazili na místo. Jedná se o oblast, kde se koncentruje výskyt sekvojí, stromů jejich stáří přesahuje stovky let. Jedna z nejstarších, stále stojících sekvojí nazvaná „Grizzly Giant“ má kolem 2.000 let věku a průměr kmenu činí více než devět metrů. Podobných exemplářu je tu opravdu mnoho. Vydali jsme se stezkou k Fallen Bridge Tree, což je již padlá sekvoje, v níž byl vytesán tunel. Naneštěstí se ale pak zřítila vlastní vahou. Sekvoje jsou majestátné a velice staré stromy, v jejichž přítomnosti jsem si připadl jako trpaslík.

El Capitan, Half Dome, Bridalveil Fall

Po Mariposa Grove jsme se vydali směrem do yosemitského údolí. Po cestě se nám nabídl nádherný výhled na skály El Capitan a Half Dome, vedle nichž je Bridalveil Fall – vodopád, který zrovna v tu dobu, kdy jsme tam byli my, hrál všemi barvami při dopadu. Asi nejkrásnější vodopád, který jsem kdy v životě viděl. U tohohle pohledu jsme nějakou chvíli zůstali a pak jsme pokračovali dál do údolí.

Lower Yosemite Fall

Když jsme dorazili do Yosemite village, rozhodli jsme se pro procházku směrem k Lower Yosemite Fall. Menší z yosemitských vodopádů, měl nebývalé zásoby vody a tak byl proud velice silný a vodopád dělal celkem velký rámus. Dostali jsme se prakticky hned pod vodopád, kde jsem s rizikem vážného promoknutí svého foťáku stejně musel vyfotit, jak to vypadá. Odcházeli jsme všichni naprosto mokří, ale stálo to za to.

Kemp Yosemite Lakes

Pak jsme si skočili na kafíčko do jedné z kaváren ve vesnici a přišel čas pro odjezd do kempu zvaného Yosemity Lakes, ve kterém jsme měli být před desátou hodinou, abychom si udrželi rezervaci. To se nám naštěstí podařilo a tak jsme s karavanem zaparkovali na našem místě, zapojili elektriku a hadice s vodou a vrhli se po náročném dni do postele.

Byl to moc parádní den, ale co následovalo den poté, bylo ještě lepší!

Krásné léto!


Starší BLOGový článek: Kalifornie – Pár zážitků