Facebook

Recenze externího blesku Nikon SB 900

Úvodní strana BLOG Recenze externího blesku Nikon SB 900


9. dubna 2011

Srdečně vítám všechny zapálené fotografy a fotografky u dalšího článku, v kterém bych se s Vámi rád podělil nejen o pocity z nočního fotografování za asistence kreativního zábleskového systému (CLS). Přesněji jsem použil poslední model externího blesku s označením SB 900, který v současné době představuje vlajkovou loď společnosti Nikon.

I přes prozatím malé množství našich příspěvků se stává BLOG poměrně čtivým materiálem a jelikož jeho působnost sahá až tam, kam jen lidské oko a ruka internetu dosáhne, rád bych úvodem zdůraznil, že nejsem autorem ani jednoho grafita použitého na již mnou zachycených snímcích.


Kam pro noční fotografie?

Páteční závěr odpoledne byl ve znamení netrpělivě očekávaného příchodu večera. Lehce po deváté hodině nadešel přesný okamžik sbalit bezmála všechno fotografické vybavení a vyrazit pod rouškou tmy pro několik nočních snímků. Cílem mé výpravy se staly útroby mostu, který je součástí pelhřimovského obchvatu a nachází se nedaleko městských sadů. Při zimních procházkách mi v hledáčku utkvěly grafita, nacházející se právě na zdech této konstrukce.

Pravda, přes den není zdejší okolí příliš vyhledávaným místem, ale až přicházející večer bez přítomnosti veřejného osvětlení mu dodávají hry světla a stínu za tupých zvuků povalujících se PET lahví a šustění větru v korunách stromů, ten správný nádech dramatičnosti s těžko popsatelným duchovnem. Pokud k tomu všemu přičtete střepy skla, které Vám neustále praskají při chůzi pod nohami a na zádech fotografické vybavení za bezmála 60 000,-Kč, pak získáte opravdu ten dokonalý pocit pro zachycení snímků překypujících zažitými emocemi.  Z těchto důvodu se mohou stát prezentované fotografie pro některé z Vás těžkým čtivem, ale věřím, že po delším zhlédnutí na Vás alespoň část tamní atmosféry přenesu.

Použitá technika

Jak jsem se již zmínil v úvodu článku, pro osvětlení jsem použil externí blesk Nikon SB 900, který jsem bezdrátově odpaloval mimo tělo fotoaparátu. Snímky jsem lovil na tělo mého Nikonu D90 opatřeného objektivem s pevným ohniskem Nikon 50 mm F 1,4 AF-S NIKKOR G. Výběr objektivu jsem volil díky jeho dobré světelnosti a vynikající kresbě i při malém zaclonění, které jsem také několikrát využil. Externí blesk byl vždy umístěn ihned pod zdí s nastaveným úhlem cca. 75°. K měkčímu podání exponovaného světla jsem vysunul vestavěnou rozptylku. Vyvážení teploty bílé barvy jsem volil dle hodnot záblesku.


Stručný popis zábleskové jednotky

Záblesková jednotka disponuje směrným číslem 34 m/100 ISO a bez problémů Vás podrží při fotografování na vzdálenosti v rozsahu 0,6 až 20 metrů s pokrytím ohniskové vzdálenosti objektivů od 17 do 200 mm. Pokud vlastníte podporovaný fotoaparát opatřený CLS systémem a objektiv s CPU, pak Vám tento blesk nabídne plně automatickou komunikaci s tělem Vašeho fotoaparátu, například samočinným zoomem výbojky prostřednictvím servomotoru v blesku na základě navolené ohniskové vzdálenosti a clony objektivu. Spolu se samotným bleskem dostanete stojánek Speedlight Stand AS-21, difuzor SW-13H, set barevných kreativních filtrů SJ-900 s držákem SZ-2 a měkké ochranné a transportní pouzdro SS-900.


Nejmodernější technologie

Funkčními omezeními tento model opravdu netrpí, ba naopak je prošpikovaný nejmodernějšími technologiemi, které nedají spát Vaší kreativitě. Například neviditelnými před záblesky, které se odrazí od exponovaného objektu zpět na světelné čidlo blesku, se jednotka během zlomku sekundy sama kalibruje pro dosažení naprosto vyvážené expozice. Tyto kalibrační nebo modelovací záblesky lze odpalovat i ručně prostřednictvím tlačítka na ovládacím panelu blesku. Zařízení disponuje také stroboskopickými záblesky pro více sekvenční fotografování. Nechybí ani automatická detekce barevných filtrů, se samočinným nastavením vyvážení bílé právě dle použitého filtru. Filtry Vám velice dobře poslouží pokud fotografujete větší prostory s teplejším odstínem osvětlení (např. žárovková světla), jelikož záblesk přes filtr vyplní prostor světlem o přibližně stejné teplotě, čímž odstraníte dojem použitého blesku a celá expozice působí věrnějším dojmem. Nechybí ani ochrana proti nebezpečnému přehřátí výbojky, která je signalizována pomocí několika stupňů grafiky na displeji a pohlídá Vás, abyste blesk nezatížili více než je zdrávo.

Při fotografování za opravdu velmi nízké úrovni osvětlení jistě uvítáte pomocný AF reflektor, který Vám na zaostřovaný objekt vysvítí členitou mřížku rastru a umožní tak fotoaparátu bezchybně ostřit dokonce i při absolutní tmě. Většina fotoaparátů má k těmto účelům vestavěnou tzn. BULB (česky žárovku), která ve většině případů svým klasickým osvitem stačí, nicméně AF reflektor blesku Vám právě díky vrženému rastru nabídne ostření na přesně zvolená místa. Po nastrojení blesku do sáněk těla fotoaparátu je interní žárovka v těle fotoaparátu automaticky deaktivována.


Dálkový odpal blesku

Každého jistě zajímá dálkový odpal záblesku. Ten lze realizovat v případě kompatibilního těla fotoaparátu s využitím i-TTL funkce pomocí záblesku z vestavěného blesku fotoaparátu, přičemž je vše plně synchronizováno. I při ostrém denním slunci jsem neměl problém takto externí blesk odpalovat i na vzdálenost cca. 10 metrů. Pokud byste použili dva externí blesky, přičemž jeden z nich by byl nasazen v sáňkách fotoaparátu, pak je možný dálkový odpal druhého blesku i na vzdálenosti sahající až k desítkám metrů.

Druhou možností jak externí blesk odpalovat je použití infračervené dálkově řízené jednotky SU-800 v pořizovací ceně kolem 9.000,-Kč, která dokáže komunikovat s tělem fotoaparátu a odpalovat i několik blesků prostřednictvím IR signálu (pozor nikoliv však wireless). Samotný externí blesk Nikon SB 900 sám dokáže „bezdrátově“ ovládat až tři další zábleskové jednotky, nastavením do třech nezávislých skupin a to vše opět pomocí svého záblesku. Každé skupině lze přiřadit dané parametry záblesku pro dokonalé osvětlení exponovaného objektu.


Polohování a ovládání

Hlavu blesku lze polohovat otáčením kolem osy o celých 180° se svislým sklonem od 0°do 105°. Ovládací panel blesku je kapitola sama pro sebe a je vidět, že při jeho vývoji na něj bylo více než myšleno. Jednotlivá nastavení jsou i přes jejich množství naprosto intuitivní, snadno a rychle dostupná už jen díky kruhovému voliči nabídek. Hlava blesku je opatřena výsuvnou rozptylkou s odrazovou destičkou.


Napájení

Celé zařízení je napájeno pomocí čtyř AA baterií a ze zkušenosti sobě vlastní doporučuji použít opravdu kvalitní akumulátory například firmy SANYO model ENELOOP s kapacitou 2 500 mAh.


Nelekněte se manuálu

Návod k obsluze je opravdu poměrně obsáhlý, ale snadno pochopitelný. Za jedno delší odpoledne jej jistě stihnete pečlivě pročíst a pochopit i pokročilé funkce zařízení. Jako doplňkové čtivo obdržíte brožurku s ukázkovými snímky, která Vám usnadní pořízení Vašich prvních fotografií. Obě dvě tiskoviny jsou opravdu pečlivě, dle mého názoru kvalitně zpracované a světě div se i plně přeložené do českého jazyka.


Jasná volba

Pokud přemýšlíte, jaký blesk by Vašemu fotoaparátu s DX i FX snímačem slušel, pak vězte, že pořízením tohoto modelu budete s jeho výkonem více než spokojeni a fotografování při nízkém osvětlení již nebude Vaší noční můrou. Přeji Vám všem mnoho radosti při objevování dalších, takřka nevyčerpatelných možností skýtajích se v této zábleskové jednotce.

Dobré světlo!Starší BLOGový článek: FotoDestinace: Růženin lom u Brna