Facebook

Dva dny v Českém ráji

Úvodní strana BLOG Dva dny v Českém ráji


25. srpna 2011

O jedinečnosti Českého ráje bylo již napsáno mnohé a určitě každý z nás ví, že se jedná o nejstarší chráněnou krajinnou oblast České republiky. Patrně nikde jinde ve střední Evropě nenajdete na několika desítkách kilometrů čtverečních tolik různorodých výhledů.


Den první

Z přírodních krás Českého ráje jsme se rozhodli v prvním dni našeho výletu navštívit známý fenomén Prachovských skal, kde jsme po zelené turistické značce prošlapali v délce zhruba 4 km všechny nabízené vyhlídky. Výstup do kýžené výšky není zvlášť náročný a jistě jej zvládnou i neposedné děti. Pevná kotníková obuv je menší výhodou, nicméně jsme během naší prohlídky potkali několik návštěvníků s lehkými sandály, které jim očividně nečinily větší problémy.  Dostupné zábradlí je dostatečnou oporou i ochranou před nebezpečím za ním, ale i tak jsem se v jedné části rozhodl „zariskovat“ a nechat se vyfotografovat v horolezeckém stylu spolu s nádherným výhledem do údolí Prachovských skal.


Plně manuální režim digitální zrcadlovky není pro moji Verunku překážkou, a tak mi pořídila opravdu dech beroucí záběr, při kterém utrpěla zásah žihadla od všudy přítomných vos. Rád bych jí tímto článkem vyjádřil můj velký obdiv, protože se do posledního smyslu slova řídila rčením nás fotografů, že pro dobrý snímek se někdy prostě musí trpět.


Naše další cesta směřovala na státní Hrad Frýdštejn, ale nedaleko od Prachovských skal vzdálený hrad Trosky nás svojí dominantou nakonec přiměl ke změně plánů.


V nádvoří hradu Trosky se konala menší prezentace dravého ptactva, která přímo vybízela k výměně objektivu za pevné „padesátkové“ sklo, kterým se mi podařilo ukořistit zajímavé portrétní fotografie. Prostředí hradu Trosky mě přimnělo k zachycení HDR (High Dynamic Range) fotografií, pomocí nichž jsem se pro Vás pokusil zachytit duchovno této krásné zříceniny.


Bronzová informační tabule umístěná na hradbách hradu Trosky v nás vzbudila myšlenku na další cestu, tentokrát ke známému hradu Valdštejn, kam jsme nakonec po zmateně značené žluté turistické značce došli. Vyslechly jsme dvě kratší přednášky o historii hradu a zhruba po hodince jsme již směřovali zpátky na parkoviště.


Den druhý

Po poměrně náročné neděli, kdy jsme ušli bezmála 20 km, jsme po příjemné večeři, sprše a noclehu poblíž Turnova vyrazili následující den do Hruboskalska.
Hruboskalsko jednoznačně předčí svými výhledy samotné Prachovské skály. Komu nevadí delší zhruba 7 kilometrová cesta po přehledně značených turistických značkách, pak určitě nesmí vynechat tuto opravdu překrásnou oblast Českého ráje.


Z Hruboskalska jsme po rychlém obědu zakončeném kávou nabrali směr ke Hradu Kost. Kost Vám nabídne dva prohlídkové okruhy – mučírny a interiéru hradu. Určitě Vám doporučujeme absolvovat oba tyto nabízené okruhy. Náš velký dík patří i průvodkyni, která nám vyprávěla spíše pikantnosti z historie hradu a samotná prohlídka byla ve velice uvolněném duchu s dostatkem času k rozhledu.


10/10

Suma sumárum jsme prožili dva opravdu pohádkové dny v prostředí Českého ráje. Dáváme shodně 10/10 a pokud si najdete čas, pak jistě nesmí ve Vašem prázdninovém harmonogramu chybět tato romantická místa severních Čech.


Prachovské skály


Státní hrad Trosky


Hrad Valdštejn


Hruboskalsko a okolí


Hrad KostStarší BLOGový článek: Výlet na Velký Blaník

/selmberk#content