Facebook

Destinace Hitlerův most + virtuální 3D prohlídka

Úvodní strana BLOG Destinace Hitlerův most + virtuální 3D prohlídka


26. května 2011


Den před atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha z roku 1942, jsem uspořádal spolu se svým fotoaparátem výpravu do destinace známé jako Hitlerův most.


Projekt dálnice spojující Prahu s Brnem se začal realizovat už v období druhé světové války, přesněji v červenci roku 1939. O tři roky později dochází k atentátu na Heydricha, což vede k tvrdým opatřením, jejichž součástí je i ukončení stavebních prací na již rozestavěném protektorátním mostu, kterému chybí na protější břeh bezmála třicet metrů konstrukce.

Před napuštěním přehrady v roce 1976 se Hitlerův nedostavěný most pyšně klenul celých pětadvacet metrů nad hladinou tehdejší malé říčky a sami můžete z přiložených fotografií vyčíst, kam až sahá hladina vodní nádrže dnes.Stavba dálnice D1 tak jak ji známe, byla nakonec pro možné nebezpečí znečištění vodní nádrže odkloněna o několik set metrů od Hitlerova mostu, který je nyní spíše zajímavou kuriozitou pro kolemjdoucí výletníky, jejichž jména jsou nesmazatelně vryta do zvětrávajícího betonového zábradlí mostu.


Jak se k Hitlerovu mostu dostanete?

K mostu se nechá poměrně snadno dojít pěším způsobem. Nejprve je nutné dopravit se do obce Hulice, kterými projedete až k místnímu fotbalovému hřišti (na kopci obce), za které budete pokračovat po lepší polní cestě, až narazíte na zákaz vjezdu s označením ochranného vodárenského pásma. Na tomto místě zaparkujte a přezujte na pevnou obuv. Po zhruba 500 metrech chůze se dejte hned na první možné odbočce doleva a pokračujte opět 500 metrů lesní cestou, na které neustále sledujte její pravou stranu. Jakmile uvidíte množství lesních cestiček, vydejte se tímto směrem (z kopce) a nechte se jimi vést – terén se bude čím dál, tím více svažovat k břehu vodní nádrže, kde na Vás vykoukne nedostavěná část Hitlerova mostu.

Odkaz na mapu: Letecký pohled na Hitlerův most


Virtuální 3D prohlídka

Pro zobrazení virtuální prohlídky je nutné použít poslední aktualizaci Adobe Flash Player, kterou stáhnete zde Adobe Flash Player a jednoduše jej nainstalujte do Vašeho počítače.Dynamická mapa leteckého pohledu


Zvětšit mapu
Starší BLOGový článek: Označení objektivů Nikon a Canon