Facebook

Zřícenina Zubštejn a Rozštípená skála s mamutem

Úvodní strana BLOG Hrad Zubštejn a Rozštípená skála s mamutem


29. června 2011

Středeční sluncem rozzářené ráno pouze potvrzovalo předpověď tropického počasí a přímo lákalo uskutečnit zajímavý výlet. Napakoval jsem batoh focením, nastavil cíle GPS a nic už nebránilo vyrazit spolu s přítelkyní na výlet, který jsme si naplánovali předcházejícího dne.

Cíl první

Primárním bodem našeho výletu byla zřícenina hradu pánů z Pernštejna – Zubštejn. Podle některých zdrojů se datuje vznik hradu již v roce 1214, kdy sídlo sloužilo jako strategická ochrana obchodní cesty vedoucí podél řeky Svratky z Brna na Poličku. Dodnes impozantní zříceniny Zubštejna se tyčí na protáhlém vrcholu s nadmořskou výškou 682 m n. m. Samotný hrad se nachází 1 km od obce Pivonice, v okrese Žďár nad Sázavou, ke kterému je z Pelhřimova zhruba sto kilometrů cesty. Vysoko položený Zubštejn patří k hradům s nejvyšší nadmořskou výškou na Moravě a nabízí opravdu nezapomenutelné výhledy na okolní krajinu a to jižním směrem až téměř k Brnu. Připravil jsem pro Vás i dynamické 360° panorama, které najdete pod fotografiemi a můžete jej lehce ovládat pomocí myši.

Jak se ke zřícenině dostaneme?

Ke zřícenině se nechá velice snadno dojít „po červené“, která začíná v již zmiňované obci Pivonice, kde můžete i pohodlně zaparkovat své automobily. Zhruba jeden kilometr dlouhou cestou dojdete mírně strmým svahem až k samotnému hradu. Krátkou trasu určitě zvládnou i menší děti. Rozhodně nespoléhejte na pěší GPS! Navigace nám doručovala zaparkovat v obci Kobylnice, odkud byly zadané souřadnice hradu blíže, nicméně byste se ocitli jako my až za hradem, který byste museli celý obcházet po vrcholu kopce, a celá cesta by se Vám protáhla minimálně o další dva kilometry.Cíl druhý

Našim druhým výletním cílem se stala Rozštípená skála, která se tyčí do výšky až 20 metrů a nachází se přibližně 4 a půl kilometru od centra Žďáru nad Sázavou. Název skály je odvozen od „rozštípení“ dvou bloků v její spodní části, mezi kterými vznikla asi dva metry široká trhlina, kterou můžete vidět i na přiloženém snímku. Cestou ze Žďáru nás potkala jedna lehce komplikovaná uzavírka silnice, s kterou se hravě vypořádala navigace.

Kudy k Rozštípené skále a mamutovi?

K Rozštípené skále se nechá opět velice snadno dostat. Své dopravní prostředky nechte v obci Šlakhamry (my jsme parkovali u malého rybníčka na začátku obce u domu s číslem popisným 334). Následně jsme se vydali nahoru do kopce směrem od rybníka po prašné cestě, která vedla směrem k novostavbám na kraji obce. Odtud jsme již směřovali dolů (vlevo za živý plot) z kopce, kde jsme navázali opět na „červenou“, která Vás dovedla přímo k Rozštípené skále. Značení „červené“ není příliš dobře umístěno, takže se raději držte vyšlapané cesty na louce, která Vás po dvou stech metrech svede do lesa, kde její značení bude pokračovat. K cíli pak zbývá opravdu kousek. Trasu od místa zaparkování odhaduji cca. na tři kilometry chůze.Cíl třetí

Třešničkou na dortu je pak velká plastika Mamuta (náš třetí cíl), která je hned na druhém břehu řeky, přímo naproti Rozštípené skále. Mamut nenechal ani nás klidnými a tak jsme se na něm i my starší rozhodli svést.


360° panorama ze zříceniny hradu Zubštejn

Pro zobrazení virtuální prohlídky je nutné použít poslední aktualizaci Adobe Flash Player, kterou stáhnete zde Adobe Flash Player a jednoduše jej nainstalujte do Vašeho počítače.


 

 

 

Turistická mapa ke zřícenině hradu Zubštejn


Turistická mapa k Rozštípené skále a plastice mamuta
Starší BLOGový článek: Kalifornie – most Golden Gate