Facebook

Nebezpečné převýšení

Úvodní strana BLOG Nebezpečné převýšení aneb test nového Nikonu


19. března 2011

Nebezpečné převýšení aneb test nového Nikonu

Sobotní odpoledne nám fotografům opět nemile dokázalo, že zima zdaleka neřekla definitivní sbohem a s plus třemi stupni celsia na teploměru odrazovala od jakýchkoliv pokusů vypravit se i pro pár exteriérových fotografií. Sem tam se sice skrze žaluzie okna mého pokoje prodralo pár slunečních paprsků, ale jednalo se spíše o jev náhody. Ale?!


Ve čtvrtek jsem se stal jedním ze šťastných majitelů nového objektivu s pevným ohniskem Nikon 50 mm F 1,4 AF-S NIKKOR G. Touha konečně vyzkoušet jeho výborné optické vlastnosti zastínila všechnu tu venkovní šeď a i přes nepřízeň počasí jsem nakonec brašnu popadl. Vše i včetně mě samého sbaleno a zbývalo už jen vymyslet téma pro testovací snímky.


Cíl jsem si stanovil do vesnice Sedlice, ve které jsem měl za lubem pořídit několik snímků nedaleké stejnojmenné vodní nádrže a jejího blízkého okolí. Když jsem ovšem vyšel ven, bylo jasné, že pro dnešek Sedlice určitě neklapne. Foukal poměrně silný vítr, hodinky ukazovaly něco málo po třetí hodině a obavy o špatné světlo v prostředí lesy obklopené Sedlice byly více než oprávněné. Hlavou mi probleskl asi ještě horší nápad: „Co takhle udělat zajímavé retro fotografie mého 33 let starého veterána“.


Neváhám ani minutu a už jsem na cestě v od zimování pionýra typu jawa mustang 23 z roku 1978. Necelá půlhodinka stačila na srovnání řídítek, našroubování stupaček a úspěšnému nastartování tří a půl koňového, vzduchem chlazeného jednoválce. Lehce ohřát, za jedna a směr rybník Medenice. Cesta nebyla nijak dlouhá, zato jsem důkladně promrzl a to jsem ještě ani nesundal ze zad batoh s Nikonem. Nicméně vše zatím probíhalo dle plánu. Prošel jsem se po hrázi a hledal nejlepší místo, odkud bych napráskal ty nejlepší snímky.


Povedlo se! Hledané místo nebylo sice příliš bezpečné jak pro JAWU, tak ani pro obyvatele tamního rybníka, ale heslem nás fotografů je, že pro dobré fotografie se občas musí trpět. Během půl hodinky jsem pořídil kolem dvaceti fotografií ve formátu RAW a už jsem byl zase na cestě k domovu. Následovalo spaření se ve vaně horkou vodou a nakopírování fotografií do počítače s následným post-processingem snímků z RAWu do JPEGu a napsání krátkého BLOGového článku o sobotním dobrodružství.


Doufám, že si v devíti vybraných snímcích najdou zalíbení i Ti z Vás, kteří povětšinou tyto udýchané a nepříliš výkonné stroje nevyhledávají.Parametry objektivu Nikon 50 mm F 1,4 AF-S NIKKOR G

Minimální ohnisková vzdálenost 50 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 50 mm
Světelnost 1,4
Maximální clona 16
Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm
Stabilizace Ne
Počet prvků/skupin 8/7
Průměr filtru 58 mm
Sluneční clona HB-47 (součást balení)
Délka 54 mm
Hmotnost 280g
Balení obsahuje Zaklapávací přední krytku LC-58 o průměru 58 mm
Zadní krytku objektivu LF-1
Bajonetovou sluneční clonu HB-47
Měkké pouzdro CL-1013

Stručný popis objektivu

  • Základní objektiv s vysokou světelností a ohniskovou vzdáleností 50 mm (při použití na formátu DX: ekvivalent ohniskové vzdálenosti 75 mm na kinofilmu).
  • Vysoká světelnost f/1,4.
  • Pokročilá optická konstrukce minimalizující vznik závoje a korigující barevnou vadu.
  • Ultrazvukový zaostřovací motor (SWM) pro tiché a rychlé automatické zaostřování.
  • Dva zaostřovací režimy: M/A (autofokus s prioritou manuálního zaostření) a M (manuální zaostřování).
  • Systém vnitřního zaostřování pro dosažení konstantní délky objektivu.
  • Pevná přední část tubusu s filtrovým závitem umožňující použití kruhových polarizačních filtrů a zábleskového příslušenství.
  • Zaostřovací kroužek objektivu, který se neotáčí při automatickém zaostřování.


Minulost a současnost

Nikon 50 mm F 1.4 AF-S NIKKOR G je v současné době třetím a prozatím posledním objektivem s pevným ohniskem 50 mm firmy Nikon. Mezi jeho předchůdce patří objektivy f/1.4 AF NIKKOR a f/1.8 AF NIKKOR se stejným označením „D“. Oba objektivy jsou poměrně „starší“ konstrukce s clonovým kroužkem, kde parametr „D“ označuje typ ostření, které je kompatibilní pouze s těly fotoaparátů obsahující ostřící motorek, což je jejich největší nevýhodou, jelikož nedovolují automatické ostření na přístrojích řady D40, D40X, D60 a dokonce i nové D5000.

Tělo mého Nikonu D90 ostřící motorek obsahuje, nicméně jsem se nakonec rozhodl pořídit právě poslední z trojice objektivů s označením G, který ostří již svým vlastním ultrazvukovým zaostřovacím motorem (SWM) umístěným přímo v konstrukci objektivu. Ostření je tiché s rychlostí ostření spíše průměrnou. Samozřejmostí je automatické i manuální ostření, které si lze vybrat přepínacím posuvníkem na objektivu.

Clonový kroužek již tento nový objektiv nemá a ovládání clony podléhá přímo Vašim instrukcím prostřednictvím těla přístroje, přičemž hloubku ostrosti lze vyzkoušet stiskem tlačítka na tělu přístroje D90, který tuto funkci umožňuje a dočasně Vám nastaví clonu v objektivu dle navoleného parametru v těle. Velkou výhodou objektivu je neměnná délka při ostření bez otáčení posledního členu což jistě uvítá každý při používání polarizačních filtrů.

Bajonet objektivu je kovový, což by se vzhledem k jeho vyšší pořizovací ceně kolem 9.500,-Kč včetně DPH dalo očekávat a tudíž se nemusíme bát ani jeho častějších sundávání a nadávání. Ostřicí prstenec je pogumovaný s velice příjemným a jemným chodem. Od svých předchůdců se liší také v nové konstrukci devíti lamelové clony, která zaručuje vysokou kvalitu bokehu v rozostřeném pozadí při nejnižším zaclonění. Vzhledem k použitému ohnisku není nutností používat filtry s označením SLIM.

Prozatím jsem měl jen malou příležitost vyzkoušet všechny jeho přednosti, nicméně již teď mohu potvrdit, že nabízí opravdu skvělé výsledky i při malém zaclonění. Jeho kvality bezpochyby vzrostou při použití přístrojů s FX full frame snímačem, ale i na DX snímačích nám jistě nabídne vyrovnané výsledky v celé ploše zachyceného snímku. Za zvážení stojí i konkurenční objektiv firmy Sigma 50 mm F 1,4 EX DG HSM, který je ještě o pár tisícikorun dražší a nabízí pocitově lepší dojem „většího skla“, ale testy portálu dxomark potvrdily, že jeho výkon je prakticky srovnatelný.


Přeji Všem dobré světlo!Starší BLOGový článek: Kvalitní fotografie s amatérskou zrcadlovkou?