Facebook

Kalifornie – Den nezávislosti

Úvodní strana BLOG Kalifornie u Vás doma?! Kalifornie – Den nezávislosti31. července 2011

Kalifornie – Den nezávislosti

Vše začalo v Americe 4. července 1776, kdy byla vyhlášena úplná nezávislost na koloniální vládní moci Velké Británie. Od té doby americká společnost slaví každoročně 4. července jako státní svátek. V Americe se o oslavách a jejích přípravách mluví dlouho před samotným svátkem. Byl jsem tedy zvědavý, jak to nakonec všechno bude vypadat.

Pismo Beach

Už nějaký čas před samotným svátkem jsem slyšel, že nejlepší místa pro sledování ohňostrojů na Den nezávislosti jsou pláže a z nich především Pismo Beach. Měl jsem to štěstí, že jsem bydlel u Clarkových, kteří jako rodina každoročně jezdí na Pismo Beach s karavanem a přespávají tam po ohňostrojích, aby se vyhli obrovské dopravní zácpě tvořené z aut odjíždějících po ukončení ohňostrojů. Pismo je hezké pobřežní městečko se spoustou kaváren a jiných restaurací, hlavním příjmem města je rybolov a cestovní ruch. Město je hned u pláže, takže s výletem na písečné pláže není problém. Když jsem byl na pláži v sedm hodin ráno, byla nádherně vylidněná a klidná.

Oslavy a ohňostroje

Během odpoledne se pláž a celé město naprosto zaplnilo a dav jenom bzučel očekáváním. Všude byly rozvěšeny americké vlajky a kdo mohl chodil v národních barvách. Dokonce i dorty, oplatky, sušenky a málem všechno jídlo bylo obarveno tak, aby ladilo s významností toho dne. To vše mě naplnilo velkým očekáváním. Vzhledem k tomu, že jsou ohňostroje téměř po celé Kalifornii zakázány z důvodu nebezpečí požáru, vše bylo oficiální a probíhalo pod dohledem hasičů a policie.

Když potom ale ohňostroje spustily, byl jsem trochu zklamaný. Trvaly sice kolem 15-20ti minut, ovšem působily poněkud chaoticky a nekoordinovaně. Jako by prostě někdo jenom chodil dokola a zapaloval dělobuchy. Chvílemi to na pláži vypadalo jako ve válečné zóně – ozývaly se výbuchy a byly vidět záblesky explozí – akorát kolemstojící lidé nadšeně tleskali. Oslava 4. července pro mě byla poněkud zklamáním, ale bylo to pravděpodobně způsobeno mým vysokým očekáváním. Celkově dělá rozhodně lepší dojem brněnský festival ohňostrojů Ignis Brunensis, ale to už asi srovnávám jablka a hrušky.

Písečné duny

Následující den jsme se rozhodli vyzkoušet kamarádovo Isuzu Rodeo s pohonem všech čtyř kol ve známých písečných dunách u Pismo Beach. Zajeli jsme tam, upustili tlak z pneumatik, zapnuli náhon všech čtyř kol a začali řádit v písku. Sám jsem si jízdu vyzkoušel, bylo to velice zábavné. Po asi dvou hodinách řádění v písečných dunách jsme odjeli zpátky do Atascadera. Spokojení!


Užijte si léto, dle svého gusta!Krásné léto!Starší BLOGový článek: Kalifornie – Yosemite 3. den