Facebook

Kalifornie – Golden Gate Bridge

Úvodní strana BLOG Kalifornie u Vás doma?! Kalifornie – Golden Gate Bridge28. června 2011

Kalifornie – Golden Gate Bridge

Sobota 18. června byla pro mě ve znamení velkého výletu. S Frankem a Tess jsme se rozhodli podniknout cestu do světoznámého San Francisca. Město samo o sobě je obrovskou turistickou atrakcí, kterou musí navštívit snad každý, kdo se rozhodne strávit nějaký čas v Kalifornii. Prvním a pravděpodobně hlavním dílem naší cesty byl jeden z divů světa – světoznámý, nespočetněkrát zmiňovaný a vyfotografovaný most Golden Gate.

Cesta do San Francisca

Chtěli jsme vyrazit co nejdříve, protože jsme věděli, že cesta bude dlouhá. I tak jsme z Templetonu vyrazili až  v osm hodin ráno a cesta do San Francisca zabrala něco málo přes tři a půl hodiny. Po dálnici 280 jsme vyrazili severním směrem a dokonce jsme projížděli i počítačovou „mekkou“ tzv. Silicon Valley, kde se vyrábí mikročipy, počítače a další elektronická zařízení. Sídlí zde největší počítačové společnosti na světě jako Intel, AMD, Hewlett – Packard, Logitech a spousta dalších. Z dálnice však nebylo mnoho k vidění až na obrovské výrobní haly s nápisy jednotlivých společností. Jen tak pro zajímavost – v Silicon Valley jsou jedny z nejražších parcel ke koupi v celé USA.

Těsně před San Franciscem jsme se dostali do velké dopravní zácpy a tak se cesta poněkud prodloužila, ale jakmile jsme se dostali do města, tak jsme už „jeli na zelené vlně,“ kdy nás semafory pustili celou cestu až ke Golden Gate Bridge. Měl jsem štěstí, že jsem s sebou měl pravděpodobně ty nejlepší průvodce, které jsem mohl mít. Frank a Tess totiž ve městě dlouhou dobu žili a tak věděli přesně kudy a kam, aby se vyhnuli největším zácpám a dostali nás skrze město co nejrychleji.

Golden Gate

Konečně jsme kolem dvanácté dorazili k vytouženému cíli – Golden Gate Bridge. Vidět na vlastní oči a projít se po tomto mostě byl můj velký sen už několik let, takže jsem málem prasknul nadšením, když jsem poprvé vkročil na celou konstrukci. Nejdříve jsem ale pořídil několik snímků z dálky, abych zabral celý most. Kvůli limitovanému času, jsme neměli možnost obejít most ze všech úhlů, ale i tak se mi snad podařilo udělat několik dobrých snímků.

Z mostu je nádherný výhled na celou sanfraciskou zátoku a při dobrém počasí i na celé město San Francisco. Neopomenutelnou věcí je také Alcatraz, který je v dohledové vzdálenosti od mostu. Ten už však nefunguje jako věznice a v současnosti je z něj „pouze“ turistická atrakce. Voda kolem mostu je krásně čistá a tak pokud chvíli pozorujete vodní hladinu můžete spatřit pár mořských živočichů jako žraloky, tuleně a větší ryby.

Pár zajímavostí

Stavba mostu začala 5. ledna 1933 a ukončena byla 19. dubna 1937. Golden Gate bridge byl slavnostně otevřen 27. května téhož roku. Přes čtyři roky dlouhá stavba si vyžádala 35 milionů dolarů a dokonce i několik obětí na životech. Většinou se jednalo o dělníky, kteří spadli z lešení. Délka mostu činí 2737,4 metru, šířka 27,4 metru a v nejvyšším bodě most měří 227,4 metru.  Šířka mostu je dostatečná pro šest jízdních pruhů. Za jeden den přes most průměrně projede neuvěřitelných 120.000 automobilů. Konstrukce mostu musela být uzpůsobena mnoha nepříznivým přírodním podmínkám a to především časté seizmické aktivitě a prudkému větru nesoucímu slanou vodu. Most tak musí odolávat těžké korozi. K tomu jsou ustanoveny natěračské pracovní čety, které most neustále natírají a chrání tak před korozí. Každý den tedy můžete zahlédnout pracovníky, jak neustále udržují most v provozuschopném stavu.

Oblíben nejen turisty

Není divu, že Golden Gate je oblíbenou turistickou destinací. Něco takového jen tak neuvidíte a pokud se vydáte směrem Kalifornie, určitě nesmíte minout tento div světa. Most nenavštěvují pouze turisté ale také spousta domácích, kteří si chtějí užít majestátnost a romantiku mostu a jeho okolí. Jedná se o skutečně neopakovatelný zážitek! V příštím článku Vám napíšu o zajímavých místech v San Franciscu, která jsem měl tu možnost navštívit.


Nádherné letní zážitky a především dobré světlo přeji!Starší BLOGový článek: Kalifornie – Morro Bay & Avila Beach