Facebook

Kalifornie – Přílet

Úvodní strana BLOG Kalifornie u Vás doma?! Kalifornie – Přílet15. června 2011

Kalifornie – Přílet

Zdravím všechny ze Spojených států amerických, přesněji ze státu Kalifornie, města Templeton. 10. června v 9:15 ráno jsem nastoupil do nádherného vrtulového letadla na lince Praha – Mnichov. Let trval necelou hodinu a a pro člověka, který s vrtulema ještě neletěl, to byl báječný zážitek. V Mnichově jsem měl celkem dlouhou dobu, než jsem mohl nastoupit na let do Los Angeles (letiště  LAX). Po možná až neúměrně důkladné bezpečnostní kontrole na letišti jsem se konečně dostal do letadla. Jednalo se o nádherný kousek Airbus A360 patřící společnosti Lufthansa. Letadlo bylo opravdu obrovské, vešlo se do něj osm řad pasažérů v ekonomické třídě, kterou jsem letěl. V každém sedadle byl umístěn dotykový LCD displej, který mi celý let velice zpříjemnil. Mohl jsem si vybrat ze všech možných filmových i hudebních žánrů dle libosti. Moji pozornost však celou dobu stejně poutalo okýnko, odkud jsem sledoval průběh letu.

Letištní kontrola

Let trval přes 12 hodin. Během letu jsem se sice několikrát šel projít po letadle, abych trochu protáhnul dlouhým sezením ztuhlé svaly a kosti, ale i tak jsem se poslední 3 hodiny letu modlil, aby už skončil. Asi nejsem zvyklý na tak dlouhé sezení. Let přes vzdušný prostor Německa, Norska, Islandu, Grónska, Kanady a USA proběhl naneštěstí bez problémů. Úspěšně jsme přistáli v LAX a pomalu jsem se spolu s dalšími cestujícími prodíral k pasové, celní a bezpečnostní kontrole. Pasová i celní kontrola proběhla bez problémů. Svým vzhledem však asi připomínám teroristu a tak se bezpečnostní kontrola poněkud protáhla. Co se týče mé osoby, tak zkontrolovali snad všechno, kromě tělních dutin. Potom ještě veškerá moje bagáž prošla scannerem a každou věc, kterou jsem měl v batohu jsem musel náležitě pojmenovat a vysvětlit k čemu slouží. (Příklad: To je zubní kartáček. A k čemu je? K čištění zubů! – a to si nedělám srandu).

Santa Clarita a Los Angeles

Nicméně po této nepříjemnosti na mě na letišti čekal kamarád Wes Robinson spolu se synem Sidneym, kteří mě vyzvedli a odvezli mě k sobě domů do města Santa Clarita, kde mi nabídli ubytování pro celý víkend. Zůstal jsem tedy s nimi a s Wesovou manželkou Michelle. Strávili jsme spoustu času povídáním, protože jsme dlouholetí přátelé.

V sobotu jsme odjeli do Los Angeles podívat se na světoznámou Venice Beach, kde byl mimojiného točen také seriál Pobřežní hlídka. Bylo zataženo a fotky se tedy bohužel moc nevyvedly. Měl jsem ale možnost poprvé v životě vstoupit do Pacifického oceánu…a bylo to taky dobré místo pro focení „divných“ lidí. Především lokalita nedalekého Pieru, kde je situován Pacifický zábavní park. Do oblasti se stahuje spousta pouličních umělců, z nichž někteří měli pro věc opravdové nadání. V neděli jsme potom podnikli cestu do Bouquet Canyon Church. Tam jsem byl náležitě představen a měl jsem také možnost jim něco sdělit o sobě a o České republice. Po dobrém obědě u Wesových rodičů jsme si šli zahrát Ultimate frisbee. Přes dvě hodiny usilovného běhání, chytání a házení frisbee mě celkem kkvalitně unavily a tak jsem v neděli padnul do postele a spal jako malé dítě.

Stereotypy o USA

První věc, které jsem si všimnul je, že všechny ulice v amerických městech jsou do pravého úhlu. Projektanti meli zcela jistě spoustu fantazie, celkem to však usnadňuje orientaci. Když víte, jakým směrem se chcete vydat, nikdy se neztratíte. Také už rozumím tomu, proč Amerika stále vede válku v Iráku a Afghánistánu atd. Potřebují totiž v dostatečném množství zásobit svá auta. Průměrný zdvihový objem jejich motorů je pět litrů, ovšem jsou mezi nimi i tací, kteří chtějí chránit životní prostředí a tito mají 3 až 4 litrové hybridní motory. Téměř každé páté desáté auto, které potkáte je Prius. Co je ovšem na jejich autech krásné, je ta velikost. BMW X5 je proti jejich Chevroletům, Dodgům, GMC a Fordům prostě pořád prcek. Zkrátka skoro všechno je jako ve filmech (a to i co se týče tak oblíbených fastfoodů, těch je tu totiž víc než normálních obchodů s jídlem). Prozatím jsem vyzkoušel jejich In and Out fastfood, kde prý dělají nejlepší hamburgery s hranolkami. Bylo to dobré… ale byl to pořád hamburger.

Pondělí bylo ve znamení lepšího počasí a hlavně výletu do jednoho z lokálních parků, kde se natáčel seriál MASH a Mistři Hazardu… o tom ale až v dalším příspěvku a to spolu s lepšími fotkami!

Přeji dobré světlo a krásné letní zážitky!Starší BLOGový článek: Hodina duchů v Pelhřimově