Facebook

Kalifornie – San Francisco

Úvodní strana BLOG Kalifornie u Vás doma?! Kalifornie – San Francisco4. července 2011

Kalifornie -San Francisco

V sobotu 18. června jsme hned po návštěve Golden Gate Bridge, kde bych mohl vydržet klidně celý den, vyrazili navštívit město San Francisco. Tedy další z hlavních turistických atrakci v Kalifornii. Nechal jsem se vést zkušenými průvodci Frankem a Tess, kteří měli před sebou nelehký úkol. Chtěli mi ukázat toho ze San Francisca co nejvíce, ale zároveň jsme byli těžce limitováni časem, protože jsme chtěli ještě ten den odjet zpátky do Templetonu, abychom to v neděli stihli do Refuge Church v Atascaderu.

Fishermans Wharf

První, na co jsme se vydali podívat, je pobřežní lokalita zvaná Fishermans Wharf. Tato část města je typická především prodejem a restauracemi orientovanými na plody moře. Od krabů přes kalamáry či žraloky, všechno si tu můžete koupit či přímo nechat zpracovat. My jsme však začali u Ghirardelli square, kde se nachází nejslavnější čokoládovna v San Franciscu. Hned při vstupu dostanete čokoládu na ochutnání a můžete také projít celou budovou a podívat se na průběh zpracování čokolády.

Pokračovali jsme ulicí podél pobřeží, na níž bylo až neuvěřitelné množství pouličních prodejců oblečení, suvenýrů a hlavně pouličních „umělců.“ Lidé to byli rozmanití, od opravdových umělců – malířů, hudebníků atd. až po opravdu nezvyklé „kousky.“ Nejvíc mě osobně pobavili dva muži, kteří se snažili vyděsit lidi a pak za to chtěli nějaký ten peníz. Jeden se schovával za křovím s větví jako maskováním a druhý na lidi skákal z popelnice se dvířkami. Vyděsili celkem hodně lidí za tu dobu, co jsme procházeli, a překvapivě velká část lidí jim opravdu něco dala.

Na Fishermans Wharf také naleznete obrovskou pekárnu s názvem Boudin Bakery, která připravuje lokální pochoutku – tzv. Sourdough bread. Ačkoliv pekárna není jediná v Kalifornii, která tento typ chleba vyrábí, podle místních se takový chleba nedá koupit nikde jinde na světě. Pravdou je, že z lidí, se kterými jsem mluvil, velká spousta jezdí do San Francisca, aby si nejenom prohlédla památky, ale také, aby si pochutnali na tomto chlebu. Musím podotknout, že vůbec nebyl špatný.

Nedaleko – na Pier 39 – je přístaviště, kde se shromažďují tuleni z okolí, což je také velmi oblíbená turistická atrakce, zvláště, když hned vedle stojí světoznámá věznice Alcatraz. K tomu každou hodinu míří spousty lodí s turisty, kteří chtěji na vlastní oči vidět vnitřek věznice. Naneštěstí kvůli nedostatku času, jsme se k výletu na Alcatraz nedostali.

Cable Car

Po tomto zajímavém místě jsme se rozhodli vyzkoušet tradiční dopravu v San Franciscu – tzv. cable car. Jedná se o systém veřejné hromadné dopravy, který funguje již od roku 1873 a byl vynalezen původně Britem, který se přestěhoval do USA – panem Andrew Smith Hallidie. Cable Car je vlastně něco jako jednovozová tramvaj, která však není poháněna elektřinou z trolejí, ale naopak celý pohon je soustředěn pod zemí. Vůz je tažen kabelem, který je součástí nyní už celkem rozsáhlé sítě v centru San Francisca. Za jednu jízdu si provozovatelé účtují pět dolarů, což není málo, ale ten zážitek určitě stojí za to. Zvláště, když můžete stát na venkovní straně cable car a prakticky „visíte“ ven.

China Town

Den jsme zakončili v Utopia Café – tradiční čínské restauraci přímo uprostřed čínské čtvrti – China Town. Po výborném jídle a čaji, jsme vyrazili do nočních ulic China Townu, které v tuto denní dobu hraje všemi barvami. Spousta neonů, lampiónů a jiných světel přímo inspiruje k pouliční fotografii. V China Townu je po osmé hodině překvapivě velký klid. Když jsme potom odjížděli ze San Francisca, viděl jsem, že je to absolutní výjimka. Zbytek San Francisca výrazně ožívá nočním životem, mladí lidé se soustřeďují do dobrých barů a klubů v okolí svých domovů a městem neustále projíždí nějaké sirény.

Počasí v San Franciscu je opravdu nevyzpytatelné, a neustále se mění. Za ten den, který jsme tam strávili se počasí změnilo asi šestkrát od naprostého jasna až po zataženo až skoro déšť. Přeji si, abych se mohl do San Francisca podívat znovu, protože ačkoliv jsme toho za jeden den stihli opravdu hodně, nestihli jsme ani zlomek všeho zajímavého, co město nabízí. I tak jsem však z města velice nadšený a vřele ho doporučuji k návštěvě!


Zajímavě strávené léto a dobré světlo všem fotografům!Starší BLOGový článek: Kalifornie – Golden Gate Bridge