Facebook

Kalifornie – Templeton & San Luis Obispo

Úvodní strana BLOG Kalifornie u Vás doma?! Kalifornie – Templeton & San Luis Obispo20. června 2011

Kalifornie – Templeton & San Luis Obispo

V pondělí odpoledne mě v Santa Claritě vyzvedli Michael, Kevin a Chris – přátelé z loňského English campu z ABC Church v Atascaderu. Cesta do Atascadera nebyla zrovna z nejkratších. Nejvyšší povolenou rychlostí to stále zabralo něco málo přes tři hodiny jízdy. Během toho jsme se stavili v jednom z klasických mexických fast-foodů – Chipotle. Poprvé v životě jsem jedl burrito větší než obě moje pěsti dohromady. Přestože nejsem zrovna velký fanoušek mexické kuchyně, musím podotknout, že to na mě udělalo celkem dojem. Za pár dolarů jsem se najedl k prasknutí.

Templeton

Konečně jsme se dostali do Atascadera, kde jsme vrátili kamarádovi náklaďák a nasedli do Michaelova auta a uháněli cestou na Templeton. Mezitím jsme se zastavili u něj doma, kde jsem se seznámil s jeho rodinou a probrali jsme plán na celý týden. V Almond street v Templetonu už na mě netrpělive čekali Frank a Tess Hotta, s nimiž jsem měl tu čest se setkat před třemi lety na dalším English campu. Uvítali mě u sebe a ubytovali v nádherném pokoji s obrovkým výhledem na jejich krásnou zahradu. Po celém propovídaném večeru jsme už byli hodně unavení a odebrali jsme se tedy na lože. Jejich hospodářství je celkem velké, dříve mívali koně. Nyní už ale „jenom“ čtyři psy a šest koček. Dům, jako všechny v oblasti, je klimatizovaný a dokonce mají na pozemku hezký bazén pro ochlazení v parném dni.

Templeton je opravdová „country“ se vším, co k tomu patří. Kolem dokola jsou všude vinice nebo olivovníky a ohrady se jenom hemží dobytkem a koňmi. Ne nadarmo je Kalifornie největším producentem potravin v USA. Samozřejmostí je všudypřítomný otravný hmyz, který máte tendenci neustále zabíjet a oni na oplátku stále přilétají, aby vás poctili svou úžasnou přítomností. Okolí je však nádherné a doufám, že časem budu mít příležitost pořídit několik fotek z procházek po okolí. Zatím jsem ale neměl čas se zastavit, tak uvidíme.

San Luis Obispo

Následující den jsem se s Frankem vydal do města San Luis Obispo, což je největší město v okolí Atascadera a Templetonu. Čítá něco kolem 50.000 obyvatel, ale na to kolik má obyvatel pokrývá neuvěřitelné obrovskou plochu. To je způsobeno především tím, že ve městě stěží najdete budovu, která by měla víc než čtyři patra. Většinou jsou domy jedno…maximálně dvoupodlažní. Styl i architektura je absolutně odlišná od toho, co můžeme vidět v ČR. Zajímavé jsou například budovy soudu, radnice, obecního úřadu a katolické misie. Misie byly zakládány katolickou církví po celé Kalifornii v průběhu 16. a 17. století, převážně během španělských conquist – dobyvačných výprav. Účelem misií bylo a je  šířit křesťanství po celé Americe. Město a celé centrální pobřeží je obehnáno horami, téměř odevšud je tedy nádherný výhled na kopce, hory a pohoří.

SLO (jak domácí nazývají  San Luis Obispo) disponuje vlastním vnitrostátním letištěm a obchody všeho druhu. Dá se říct, že funguje jako takové městečko střediskové. Shánějí-li okolní obyvatelé cokoliv, vždy to najdou v SLO. Je zde obrovská síť fast-foodů a spousta Sturbucks kaváren. Přestože je SLO ekonomickým centrem celé oblasti, je tu vidět dost pouličních muzikantů, žebráků a bezdomovců. Jedná se o velice příjemné město pro seznámení se s kulturou kalifornského centrálního pobřeží. K oceánu je to z města pouhých dvacet minut cesty a tak během horkých letních dní spousta obyvatel i turistů v této oblasti využijí možnosti se zchladit v nedalekém oceánu. Voda v něm ale není z nejteplejších… o tom, ale zase v dalším článku. Navštívil jsem totiž několik pláží v okolí, které rozhodně stojí za zmínku!

Pár fotografií z místa, kde přebývám v Templetonu a ze San Luis Obispo…


Krásné léto a dobré světlo všem!Starší BLOGový článek: Kalifornie – Ed Davis Park