Facebook

Naše fotografie ve VinArte 2012

Klubový magazín VinArte

(bedýnka č. 11 / říjen – listopad 2012)


V únoru roku 2010 zvedám v Brně, při čekání na šalinu č. 13, telefon a na druhé straně se ozve sympatický hlas: „Dobrý den, dostal jsem na Vás kontakt a rád bych se s Vámi domluvil na vytvoření internetových stránek pro naše vinařství v Dunajkách.“ V ten moment mi problesklo hlavou: „Dunajky?!“ Následovala řada tradičních řečnických otázek, při nichž jsme se až s podivem nedostali k otázce financí za samotnou realizaci webovek. Po skončení hovoru a nastoupení do šaliny jsem si říkal, že tento projekt bude jistě něčím výjimečným (a nemýlil jsem se). Předmětem hovoru byl i zájem o pořízení produktových fotografií lahví vín, v té době ročníku 2009. Po několika dnech zvoní, tentokrát již v Pelhřimově, expresní přeprava a přiváží mi tři bedýnky vína.


Stáhnout kompletní PDF verzi magazínu VinArte č. 11 (38 MB)


V té době jsme v MakeArtu s produktovou fotografií teprve začínali. Zprvu se spíše jednalo o můj vášnivý koníček, proto jsem se raději obrátil na svého dlouholetého kamaráda Martina Štěpána, který zrcadlovkám rozuměl lépe, s prosbou, zda by mi poskytl zázemí rodinného domu, kde bychom společným umem vytvořili profesionální snímky lahví s vínem. Výsledné fotografie byly nad očekávání dobré. Přiznám se, že na fotografování jsme tenkrát spěchali nejen z důvodu blížícího se termínu, ale lákalo nás ochutnání toho, co vlastně fotíme. Po odeslání první série snímků, jsem ihned volal panu Zámečníkovi, zda výsledek splnil očekávání: „Pane Trno, fotky jsou parádní!“ Ozvalo se ze sluchátka. V ten okamžik už Martin držel v ruce vývrtku. Po pravdě řečeno, nečekali jsme jiný verdikt (úsměv). Pamatuji si, že tou dobou vládla ještě zima a my si přitápěli kamny v provizorním prostředí „fotoateliéru“ ve Starém Pelhřimově. Poctivě každou lahev otírali od zkondenzované vody a otisků prstů tak, aby výsledný snímek vypadal opravdu skvěle. Brali jsme naši práci opravdu zodpovědně. Od té doby fotografujeme každý ročník vín z vinařství Zámečník, přičemž rok od roku technologii vylepšujeme viz. produktové fotografováníStáhnout kompletní PDF verzi magazínu VinArte č. 11 (38 MB)


Po otevření první lahve jsme zjistili, že koštujeme něco, co jsme do té doby ani jeden nepili. Po několika týdnech od vytvoření internetových stránek nás pan Zámečník zve do Dolních Dunajovic za účelem vyfotografovat vinohrady a zázemí samotného vinařství. Neváhal jsem ani vteřinu, potvrdil termín, oslovil kamaráda (také fotografa) Libora Vaculíka a spolubydlícího z vysoké školy (taktéž milovníka vína) Jirku Jonáše a vyrazili jsme v tomto složení z Pelhřimova do Dolních Dunajovic, vzdálených asi 160 km. Kolem oběda jsme dorazili okouzleni krajinou Pálavy do cíle. Následovalo velice příjemné seznámení s majitelem vinařství, panem Zámečníkem. Tento milý vinař nás vyvezl do svých vinic a ukázal nám krásy Moravy. Po celou dobu naše posádka doslova hltala jeho vyprávění o víně a při fotografování panovala nesmírně vzácná atmosféra. Poté jsme se přesunuli do zázemí vinařství s cílem pořídit snímky sklepů z 18. století. Paní Zámečníková nám mezi tím připravila pohoštění, na které dodnes vzpomínáme – pečené koleno spolu s vínem tvořilo kombinaci, na kterou já, Lukáš Trna, nezapomenu! Atmosféra nás doslova pohltila a po chvíli jsme si až drze připadali jako součást této vinařské rodiny.


Během následujících let jsem se do Dolních Dunajovic doslova zamiloval. Každoročně se do tohoto kraje vracím, abych společně se svými přáteli zažil neopakovatelné chvíle místních zvyků. Proto jsem jako vánoční dárek pro sebe a svou přítelkyni zakoupil vyhlídkový let balónem nad Pálavou, jehož vzdušné kroky povedou jistě do Dolních Dunajovic, které mě dočista díky Zámečníkům očarovali.Vinice vinařství ZámečníkLahve vín | Vinařství Zámečník Dolní Dunajovice

Skupina lahví vín

Svatomartinská vína

Oceněná vína

Ročník 2010

Velkoformátový reklamní bannerVinArte | Vinařství Zámečník Dolní Dunajovice

Malé sympatické rodinné vinařství Zámečník Dolní Dunajovice navazuje na dlouholetou tradici pěstování vinné révy. Vyrábí vína spíše tradiční cestou, u řady vín není použita ušlechtilá kvasinka. Při zpracování je důsledně uplatňován šetrný přístup k surovině. Zpracování hroznů a výroba vína probíhá ve sklepech z 18. století, které v současné době procházejí postupnou rekonstrukcí. Hrozny pochází z obcí ležících pod Pálavou v okolí Dolních Dunajovic. Vlastní vinohrady se nachází přímo v Dolních Dunajovicích v tratích Plotny, Zimní vrch a Dunajovský kopec. Vinařství sází na moderní balení, ale také na neobvyklé či mizející odrůdy, jako jsou Veritas, Děvín, Sylvánské zelené či Veltlínské červené rané. Letos celou lahvovou produkci opatřilo ve světě moderním, atraktivním a praktickým šroubovým uzávěrem. Přes menší množství vyrobeného vína tu najdete každý rok na 17 šarží vín. O jejich kvalitě svědčí úspěchy na prestižních soutěžích a výstavách.
Kam dále?