Facebook

Označení objektivů Nikon a Canon

Úvodní strana BLOG Označení objektivů Nikon a Canon


7. května 2011

Označení objektivů Nikon a Canon

Taky se Vám to občas stává? Vybíráte si nový objektiv pro Vaši zrcadlovku a u objektivu je uvedeno nepřeberné množství značek a zkratek, které nedávají smysl. Pro všechny, kteří by si v tom rádi udělali jasno, uvádíme vysvětlivky označení objektivů nejvýznamnějších výrobců jako jsou Nikon, Canon, Sigma, Tamron, Tokina, Sony a Pentax. V tomto první díle se seznámíme s objektivy společností Nikon a Canon.

Označení ohniskové vzdálenosti a světelnosti objektivů jsme předestřeli již v článku „Ohnisková vzdálenost a světelnost objektivu.“ Tato označení jsou u všech výrobců víceméně identická. Zaměříme se tedy na vlastnosti objektivů jako stabilizátor, sférické členy, automatické či manuální ostření atd.

Nikon

Výrobce objektivů pro fotoaparáty značky Nikon používá pro všechny své objektivy označení Nikkor. Zde je přehled základních označení používaných tímto výrobcem.

FX – Zkratka objektivů pro použití především s Full Frame zrcadlovkami (se senzorem velikosti kinofilmového políčka), lze je použít s vynikajícími výsledky i na DX snímačích.

DX – Této zkratky využívá Nikkor k označení objektivů určených pro zrcadlovky s menším senzorem (tzv. DX), než je kinofilmové políčko.

VR (= Vibration Reduction)  - Stabilizátor obrazu pro pořízení ostrých snímků z ruky i za horších světelných podmínek.

AF ( = Auto – Focus) – Systém automatického zaostřování

AF-S – Objektiv má vlastní motor k pohonu zaostřovacího zařízení a není potřeba ostřícího motoru v těle fotoaparátu.

AF-D – Objektiv předává těle fotoaparátu informace o vzdálenosti, na kterou je zaostřováno. Tyto objektivy mají také clonový kroužek pro ruční nastavení clonového čísla.

AF-G – Objektiv má stejné vlastnosti jako AF-D avšak nemá clonový kroužek.

MF ( = Manual – Focus) – S objektivem je možné ostřit pouze manuálně.

IF (= Internal – Focus) – Objektiv ostří beze změny své velikosti a bez otáčení předním členem a to pouze vnitřním ostřícím systémem.

RF (= rear – Focus) – Systém zadního ostření. K ostření dochází pouze otáčením zadního členu objektivu.

SWM (= Silent Wave Motor) – Ultrazvukový pohon ostření uvnitř objektivu, který se používá u objektivů s označením AF-S.

ED – (= Extra low-Dispersal) – Objektiv obsahuje sklo s extrémně nízkým rozptylem světla. ED skla slouží k eliminaci tzv. chromatické aberace (barevné vady).

AS (ASP) – Objektiv obsahuje asférické členy, které jsou zvláště vhodné pro eliminaci vady koma (asymetrická vada). Největší vyučit nalezne u širokoúhlých objektivů, které touto vadou trpí nejvíce.

SIC (= Super Integrated Coating) – Antireflexní vrstva eliminující všemožné odrazy a reflexe způsobené větším počtem optických členů v objektivu. Obzvláště užitečné jsou v zlomových objektivech.

N (NCC) – (= Nano Crystal Coating) – Antireflexní vrstva s podobnou funkcí jako SIC, její užitečnost však více spočívá v širokoúhlých objektivech.

DC – Objektivy s proměnnou neostrostí jsou speciálně určeny pro portrétní fotografii, kdy dovolují rozostření přesně určené části snímku. Jedná se o unikátní technologii společnosti Nikon.

Canon

IS (= Image Stabilizer) – Stabilizátor obrazu pro pořízení ostrých snímků z ruky i za horších světelných podmínek.

EF – Zkratka objektivů pro použití především s Full Frame zrcadlovkami (se senzorem velikosti kinofilmového políčka), lze je použít s vynikajícími výsledky i na APS-C snímačích.

EF-S – Tuto zkratku Canon používá pro objektivy, které je možné použít pouze s fotoaparáty disponujícími menším (tzv. APS-C) senzorem.

IF (= Internal – focus) – Objektiv používá systém vnitřního ostření. Při ostření se tedy nemění jeho velikost a neotáčí se přední člen.

RF (= Rear – focus) – Objektiv funguje podobně jako se systémem IF, avšak k ostření dochází na rozdíl od IF v zadní části objektivu.

SF (= Soft – focus) – Objektivem lze nastavit mírné rozostření obrazu ve dvou stupních. Z tohoto hlediska se výborně hodí pro portrétní fotografii.

L – objektivy – Objektivy vyšší řady Canon. Oproti běžným objektivům disponují lepším zpracováním, použitým materiálem i technologiemi. Od ostatních objektivů Canon jsou rozlišitelné červeným proužkem.

USM (= UltraSonic Motor) – Ultrazvukový motor pro rychlejší a přesnější ostření než při použití motoru v těle fotoaparátu.

MM (= Micro motor) – Alternativní způsob ostření oproti USM používaný především v základních objektivem společnosti Canon.

UD (= Ultra – low-Dispersal) – Objektiv obsahuje sklo s extrémně nízkým rozptylem světla. UD skla slouží k eliminaci tzv. chromatické aberace (barevné vady).

DO – Difrakční člen určený k eliminaci chromatické aberace objektivu. Umožnil výrobci díky svým technickým vlastnostem také zmenšit velikost svých objektivů.

AL (= Aspherical lens) – – Objektiv obsahuje asférické členy, které jsou zvláště vhodné pro eliminaci vady koma (asymetrická vada). Největší vyučit nalezne u širokoúhlých objektivů, které touto vadou trpí nejvíce.

DI (= Drop-in filter) – Systém pro zasouvání filtrů přímo do zadní části objektivu.

E-M (=Electronic Manual Focusing) – Systém ostření objektivu, kde ostření je prováděno sice ručním otáčením ostřícího kroužku, avšak samotné ostření probíhá za pomoci elektromotorů. S objektivem s tímto označením tedy není možné ostřit při vypnutém fotoaparátu.

FT-M (= Full-Time Manual) – Objektiv je vybaven technologií, která fotografovi umožňuje i při zapnutém automatickém ostření přeostřit ručně.


V pokračování článku o označení objektivů se podíváme na objektivy nezávislých výrobců a to společnosti Sigma, Tamron a Tokina.


Dobrou orientaci v objektivech a především dobré světlo přeji!Starší BLOGový článek: Ohnisková vzdálenost a světelnost objektivu