Facebook

FotoDestinace: Růženin lom

Úvodní strana BLOG FotoDestinace Růženin lom


30. března 2011

FotoDestinace: Tip na výlet s foťákem v Brně: Růženin lom

Každé ráno cestou do školy a do práce sleduji krásnou scenerii Růženina lomu, když projíždím brněnskými Vinohrady směrem na Židenice. Už dlouho jsem toužil vyrazit tím směrem, abych pořídil pár fotek. Lom samotný se nachází u vrchu Hády, kde také stojí hádecký televizní vysílač. Jde o nepřehlédnutelnou dominantu východní části Brna.

 

Zelená oáza v jinak pustém lomu. Na pozadí je vidět televizní vysílač Hády.

Kudy k lomu?

Ve středu se mi konečně poštěstilo! Po příliš dlouhé zimě se konečně ukázalo pravé jarní počasí. Slunce se pořádně opřelo do práce a já jsem samým nadšením okamžitě sahal po foťáku a vyrážel směrem k lomu. K lomu se dá dostat městskou hromadnou dopravou – linkou 201 na zastávku Velká Klajdovka (zastávka u hotelu Velká Klajdovka) a odtud pěšky až k lomu. Nedaleko je také parkoviště, takže s dopravou autem by neměl být problém. Žlutá turistická značka vás dovede až k hádeckému vysílači, ale pokud míříte do lomu, pak se díky ní stačí zorientovat a vyrazit po široké cestě směrem k lomu. Po chvilce dojdete k velké červené bráně a za ní už se šklebí těžbou zjizvená tvář lomu.


Mnoho k focení

Procházka od zastávky mi zabrala kolem pěti minut, takže jsem měl dost času si nastavit foťák a připravit se na fotožně. Když jsem dorazil na místo, pohled z lomu na město mi vyrazil dech. Výhled je skutečně ohromující. Vidět jsou celé Vinohrady, Líšeň a mnoho dalšího. Po celém lomu jsou z kamenů seskládané nápisy a malé stavbičky, takže nejen fotografické kreativitě zde nejsou kladeny meze. Z horní části lomu jsou dokonce hluboko dole vidět krásná jezírka, která se při plném odpoledním slunci skvěle zbarvila do světle zelené až tyrkysové barvy. Vzhledem k hodně kamenitému povrchu a velkým srázům je třeba si vzít opravdu kvalitní obuv. Pokud se nebudete držet vyasfaltované cesty a budete jako já lézt pro dobrou fotku kamkoliv fotoaparát zavelí, tak radím vzít si pohorky. Mě samotného několikrát zachránily před zvrknutým kotníkem.

Výhled na Brno od Růženina lomu.

Vřele doporučuji!

Celkově na mě lom při ostrém jarním slunci působil trochu atmosférou klasického westernového filmu, jakoby okolní civilizace neexistovala. Není divu, že Růženin lom je oblíbenou destinací mnoha Brňanů. Já sám jej nemůžu než doporučit. Nedovedu si představit lepší odpočinek, než se svým foťákem za slunečného dne navštívit lokalitu jako tato s tolika fotografickými možnostmi. Světlo mi skutečně přálo a já jsem za to velmi vděčný!

GPS souřadnice – Růženin Lom: 49°13’8.38″N, 16°40’23.218″E


Hodně štěstí při Vašich fotografických výpravách a dobré světlo přeji!Starší BLOGový článek: Pár základních fotografických pojmů